Genel Sağlık

Akupunktur Nedir Faydaları ve Zararları

Advertisement

Akupunktur denildiğinde akla ilk olarak iğnelerin batırılması şeklinde bir tedavi gelmekte ve hastalar canlarının yanmaları tedirginliğine kapılmaktadır. Ancak bu tedavi yönteminde, hastalar iğne batırılmasını neredeyse hiç hissetmemektedirler. Tedavi gören insanlarda yapılan araştırmalarda; memnuniyet düzeyi oldukça üst seviyededir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur tedavisinin Türkçe anlamı kuru iğne tedavisidir. Türkiye’de yeteri kadar hala tanınmamakta olan bu tedavi çeşidi, aslında çok hastalığın çözümü olarak dünyada geniş bir çerçevede uygulanmaktadır. Sadece sağlık alanında değil kozmetik alanında oldukça fazla sayıda insan akupunkturu tercih etmektedir.

Advertisement

Sağlık alanında, astım, migren, panik atak, aşırı kilo, nikotin bağımlılığı (özellikle sigarayı bıraktırma amaçlı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.) gibi hastalıkların tedavileri ile beraber, kas kasılmalarında rahatlatıcı özelliği olan iğneler sayesinde bu tür durumlardan da kalıcı olarak hastaları kurtarmaktadır. Alkolü bırakmak isteyenler için de akupunktur tedavisi bir çözüm yöntemidir.

Akupunktur tedavisi, 3000 yıl kadar büyük bir geçmişi ile Taş Devri’ne dayanmaktadır. Eskilerde insanlar, iç huzuru buldurması, ağrıları dindirmesi gibi faydalı olan bu tedavi yöntemini ilkel tekniklerle uygulamışlardır. Dünden bugüne sürekli gelişen teknolojiyle de bu tedavi yöntemi göstermiş olduğu olumlu etkileri sayesinde dünyaya yayılarak, hastalara deva olmaktadır.

Özellikle 19. Yüzyıldan sonra akupunktur tedavisi gün geçtikçe gelişmiş ve farklı hastalıkların da çözümü olmaya devam etmiştir. Dünya’nın dört bir yanında kullanılan bu tedavi yöntemi, gelişen teknolojiye ayak uydurmakta, tedavi süresini en aza indirgeyerek hastaları tedavi etmeye devam etmektedir. Bilim adamları ise akupunktur üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

 

Article written by DOKTOR

Hastalıklarda en önemli husus, erken teşhis olduğu için belirtileri nedir ve ne gibi durumlarda ciddi sonuçlara dönüşebilir, bunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Sitemizi incelemeye devam edebilir ve belkide habersiz olduğunuz bir rahatsızlığınız konusunda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir