Sağlık Yazıları

Aşırı Terleme Sebepleri ve Tedavisi

Advertisement

Terleme, vücut sağlığı için gerekli bir durumdur. Ancak, normalin üstünde terleme yaşanıyorsa, bu bir sağlık problemini işaret ediyor olabilir. Havadaki aşırı sıcaklık, havanın nemli olması, alkol alınması, kalın kıyafetler giyinmiş olmak ve fiziksel aktiviteler, kişinin, normal olarak terlemesine sebep olur.

Aşırı Terleme Sebepleri

Yine, hipertroid, şeker hastalığı ve hormon bozuklukları gibi sağlık sorunları da, terlemeye sebep olabilir. Aşırı kilolu insanlar da, diğer kişilere göre daha fazla terlemektedirler. Kadınlar, menopoz ve adet dönemlerinde, normalden fazla terleyebilirler.

Advertisement

Öncelikle, terlemenin sebebi belirlenmelidir. Terlemenin sebebi, yaşanmakta olan bir hastalık ise, doktor tarafından o hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Terlemeye sebep olan hastalık yok edildiğinde, aşırı terleme sorunu da ortadan kalkacaktır.

Herhangi bir sebebe bağlı olmayan ve kendinden gelişen bir aşırı terleme durumu da söz konusu olabilir. Bu duruma Hiperhidroz adı verilmektedir. Sebepsiz aşırı terleme sorunu, genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Kimi hastaların, ailelerinde de aynı sorunun görüldüğüne rastlanır. Ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında aşırı terleme ile karakterize olan bir durumdur.

Hastalar uyku sırasında terleme yaşamazlar. Ancak, günlük hayatta aşırı terleme durumu, bu kişileri rahatsız eder durumdadır. Sıradan faaliyetleri yapmaktan alıkoyacak kadar aşırı terleme durumları, kişilerin sosyal hayatlarını da olumsuz etkilemektedir.

Aşırı terlemenin tedavisi.

Kişi, öncelikle, aşırı terlemesinin bir hastalığa bağlı olmadığından emin olmalıdır. Bundan emin olduktan sonra, aşırı terleme tedavilerinden birine başvurabilir. Geçici tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar çeşitli krem ve cilt losyonlarından oluşmaktadır. Aşırı terleme sorununu tamamen ortadan kaldırmasa da, kişinin günlük faaliyetlerini yapabilmesini sağlarlar.

Bir geçici çözüm alternatifi de botoks uygulamasıdır. Aşırı terleme olan bölgeye, iğne ile uygulanan botoks ile belli bir süre için terlemenin önüne geçilebilir. Geçici yöntemlerin etkisiz ve yetersiz kaldığı durumlarda ise ameliyat imkanı vardır. Ameliyat, kalıcı çözüm sağlamaktadır. ETS adı verilen klipsli ameliyat yöntemi ile bazı bölgelerde kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Doktorunuz sizin için en doğru olan yöntemi söyleyecektir.

 

Article written by DOKTOR

Hastalıklarda en önemli husus, erken teşhis olduğu için belirtileri nedir ve ne gibi durumlarda ciddi sonuçlara dönüşebilir, bunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Sitemizi incelemeye devam edebilir ve belkide habersiz olduğunuz bir rahatsızlığınız konusunda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir