Anne & Bebek

Bebe Yağları Zararlı mı?

Advertisement

Güzel kokusu ve yatıştırıcı etkisi ile bilinen bebe yağları aslında göründüğü kadar masum mu? Son zamanlarda kulaktan dolma bilgilerle bebe yağlarının zararlı olduğunu duyduk ancak bu duyumlar gerçeğe dayalı mı?

Masum Görünümlü Bebe Yağı Neden Zararlı?

1985’de Avustralya’da yaşanan trajik bir olay sonrasında bebe yağlarının ölümle sonuçlanabilecek zararları olduğu ortaya çıkmış, doktorlar artık bebe yağını ailelere önermemeye başlamış ve birçok ebeveyn de bebe yağlarını almaktan vazgeçmiştir.

Bebek yağlarının petrol bazlı olduğunu artık duymayan kalmadı ancak bir diğer önemli konuya dikkat çekmek isteriz.

Advertisement

Tahmin edersiniz ki bebe yağları genelde bebeklerin ve çocukların kolayca ulaşabilecekleri yerde bulundurulur. Asıl tehlike de burada başlar zira bir çocuğun bebe yağını yanlışlıkla yutması durumunda yağ direkt ciğerlere nüfus eder.

Bir diğer deyişle yutulan yağ, ciğerin içine girerek, hava akımını engeller. Böyle bir durumda ise doktorların yapabileceği çok bir şey kalmaz ve çocuğun boğularak ölme riski artar. Durumun ciddiyeti Avustralya’da yıllar önce gerçekleşen bir olay ile ortaya çıkıyor. Avustralya’lı ailenin ikiz çocukları oyun sırasında bebe yağından içiyorlar.

Çocuklarının fenalaştığını ve nefes almada zorlandığını gören aile hemen ambulansı çağırıyor. İlk müdahaleler yapılıyor ve çocuklar hastaneye götürülüyor. Doktor çocukların ciğerlerini dinliyor, görünüşte herşey normal ancak doktor yine de yağ ciğerlere nüfus ettiyse, doktor olarak yapabilecek başka bir şeyleri kalmadığını, çocuklarını günler veya haftalar içinde kaybedecekleri riskinin olduğunu söylüyor.

Bu süre zarfında aile internetten araştırma yapıyor ve çarpıcı gerçekle karşılaşıyorlar. Amerika’da her yıl 20 çocuk özellikle evlerde kullanılan kozmetik yağları koklamaktan, 5’i de bebek yağından ölüyor. Bir yıl içerisinde 80.000 civarında kozmetik yağlarının yutulması ile ilgili vaka görülüyor. Bu vakaların en sonu 18 yaşında bir çocuğun 28 gün boyunca hayata tutunmaya çalıştığı, ancak en sonunda boğularak öldüğü kayıtlara girilmiş.

Peki bebek yağları neden bu kadar tehlikeli?

Sadece bebek yağları değil, güneş koruyucu yağları, vücut ve masaj yağlarına vs. bakın. Bu ürünlerin hepsi mineral yağ içermekte, yani petrolün işlenmesiyle elde edilen baz yağa gerekli katıkların eklenmesiyle üretilir. Mineral yağlar hidrokarbon içermekte, bu da mide ve özellikle ciğerler için ölümcül tehlikelidir.

Şans eseri Avustralya’lı ailenin çocukları yoğun tedavi sonucunda hayatta kalmayı başarıyorlar. Ancak bu olay bebe yağlarının ne derece zararlı olabileceğini bizlere gösteriyor.

Yazımızın tüm yeni ebeveynlere faydalı olması dileği ile!

 

Article written by DOKTOR

Hastalıklarda en önemli husus, erken teşhis olduğu için belirtileri nedir ve ne gibi durumlarda ciddi sonuçlara dönüşebilir, bunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Sitemizi incelemeye devam edebilir ve belkide habersiz olduğunuz bir rahatsızlığınız konusunda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir