Diyet

Depresyondan Kurtulmanızı Sağlayacak Besinler

Advertisement

Hayatın doğal akışı içinde ruh halimiz zaman zaman dibe vurabiliyor. Ancak bazen bu düşük ruhsal durum insanları uzun süreler boyunca zayıflatabiliyor. Onların iş yaşamlarını ve sevdikleriyle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor. Araştırmalara göre insanların %10’u hayatlarının bir döneminde depresyon geçirmiş. Şu belirtileri taşıyorsanız depresyonda olma ihtimaliniz var: Sürekli olarak üzüntü, stres, motivasyon düşüklüğü, aşırı yorgun hissetme ve keyif alınan aktivitelere olan ilgiyi kaybetme.

Arada sırada çoğumuz depresif hislere kapılsak da bazı insanlar sürekli olarak bu şekilde hissetmeye daha yatkın.
Tıbbi açıdan bakıldığında depresyon, bedenle beyin arasında sinyal ileten maddelerin yani nörotransmitterlerin dengesizliğinden veya vücuttaki vitamin ve minerallerin dengesizliğinden kaynaklanıyor.

Psikolojik açıdan ise depresyon, ciddi bir hastalık geçirmek veya bir aile ferdinin kaybı gibi travmatik olaylar yaşamanın bir sonucu.

Advertisement

İyi haber şu ki, depresyon kesinlikle kader değildir ve tedavisi son derece mümkün olan bir hastalıktır. Çok eski çağlardan beri depresyonu gidermek için bitkisel formüller kullanılmaktadır.

Kaynağı ne olursa olsun depresyonu atlatmada çok faydasını göreceğiniz 5 bitkiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

1- Melissa çayı

Melissa yatıştırıcı etkisiyle depresyona iyi gelen bir bitkidir ve özellikle sinirsel kaynaklı uykusuzluk problemlerinin giderilmesinde faydalıdır. Melissa’yı çay olarak tüketebilirsiniz. Yaklaşık 1,5 gramlık melissa yaprağını kaynar suya atın. 10 dakika demlendikten sonra çayınız hazırdır.

2- Muz

Depresyon sebeplerinden biri de B6 vitamini eksikliğidir. Bu nedenle depresyondaysanız bolca tüketmeniz gereken besinlerden biri de muz. Muzda bol miktarda B6 vitamini bulunmaktadır. B6 vitamini nörotransmitterlerin üretilmesini sağlar. Bunlardan mutlulukla ilgili olan seratonin depresyondan kurtulma konusunda özel öneme sahiptir.

3- Ceviz ve Badem

Ceviz kalsiyum, magnezyum, demir, seratonin içerir. Ceviz ayrıca ihtiva ettiği yüksek Omega 3 yağları ile beyin sağlığınızı düzenler ve ruh halinizi olumlu yönde etkiler. Aynı şekilde sağlıklı yağlar, magnezyum ve E vitamini içeren badem de seratonin seviyenizi yükselten bir gıdadır.

4- Ay Çekirdeği ve Kabak Çekirdeği

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği yüksek miktarda Omega 3 yağ asitleri barındırır. Omega 3 ihtiva eden besinler tüketmek depresyon belirtilerini azaltacak ve iyi bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

5- Çikolata

Hepimizin çok sevdiği çikolata muhteşem lezzeti ve sağlıklı antioksidanlar içermesinin yanı sıra ruh halini düzelten en iyi gıdalardan biridir. Çikolata bedende seratonin üretilmesini sağlar.

Article written by DOKTOR

Hastalıklarda en önemli husus, erken teşhis olduğu için belirtileri nedir ve ne gibi durumlarda ciddi sonuçlara dönüşebilir, bunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Sitemizi incelemeye devam edebilir ve belkide habersiz olduğunuz bir rahatsızlığınız konusunda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir