Diyet

KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME VE KİLO KONTROLÜ

Advertisement

Kış ayının soğuğunu yavaş yavaş hissettiğimiz bu dönemlerde mevsimsel geçişler ve gecelerin uzaması beslenmemizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Dışarıda geçireceğimiz zamanın çoğunu evde televizyon başında geçirmemize sebebiyet verir. Kış gecelerinin uzun olması yeme ihtiyacımızı yaz aylarına oranla daha da attırabilir. Bu şekilde beslenme kontrolsüz kilo alımlarına sebep olabilir. Ne yapmamız gerektiği bilincini kendimizde oluşturursak kilomuzu kontrol altında tutmak o kadar da zor değil.

5 MADDEDE SAĞLIKLI BESLENME

Kilo vermemizi ve kilomuzu kontrol altında tutmak için beş madde:

Advertisement

Su İçin

Metabolizmamızı hızlandırmamızda ve vücudumuzdaki toksinleri atmamızda yardımcı olan hayati kaynağımız olan suyu günde en az 2-2,5 lt tüketmeliyiz.

Peki yeterli su tüketilmese vücutta ne gibi değişiklikler olur:

  • Unutkanlık
  • Baş ağrısı
  • Kabızlık
  • Emziren anneler için süt azlığı
  • Saç dökülmesi, kepeklenme
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Kas krampları

Sebze ve Meyve Tüketin

            Kış aylarında daha yağlı yemeklere eğilim olacağı için günlük ihtiyaçlarımıza uygun olarak yeterli sebze ve meyve tüketmemiz hem diyet yapanlar için destekleyici hem de sağlığımızı korumamız açısından mutlaka tüketmemiz gereken besinlerdir.

D Vitamini Alın

            Kış aylarında mahrum kalınan güneş D vitamini açısından oldukça önemlidir. D vitamini güneş ışınlarının vurduğu derimiz tarafından üretilir. Genelde besinler tarafından karşılanamadığından bu aylarda mümkün olduğunca güneşli günlerde vücudumuzun ihtiyacını güneş ile karşılamalıyız.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

            Bu aylarda vücudumuza yeterli miktarda A ve C vitaminleri alarak vücudumuzun savunma mekanizmasını güçlendirmemiz çok önemlidir. Portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kivi, lahanagiller ve yeşil yapraklı sebzeler, A ve C vitaminleri açısından zengin besinlerdir.

Öğün Atlamayın

            Kış aylarındaki hareketsiz yaşam aşırı kilo almamamıza sebep oluyor gibi gözükse de öğünlerimizi düzenlememiz bizim için kurtarıcı olabilir. Bu yüzden öğün atlamamak ve uzun süreli aç kalmamak gerekir. Uzun süreli aç kalmak daha fazla yemek yeme eğilimi gösterir. Günü 3 ara ve 3 ana şeklinde ayarlarsak açlık hissetmeden düzenli ve dengeli beslenebiliriz.

Article written by DOKTOR

Hastalıklarda en önemli husus, erken teşhis olduğu için belirtileri nedir ve ne gibi durumlarda ciddi sonuçlara dönüşebilir, bunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Sitemizi incelemeye devam edebilir ve belkide habersiz olduğunuz bir rahatsızlığınız konusunda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir