Sağlık Yazıları

Soğuk Algınlığı/Nezle Nedir? Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Advertisement

Soğuk algınlığı (bazen nezle olarak da ifade edilmektedir), influenza virüsü dışında; 200’e yakın virüsün sebep olduğu, çok daha hafif seyirli bir hastalıktır. Soğuk algınlığı burun akıntısı, boğaz ağrısı ve halsizlik ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonuna verilen isimdir. Belirtileri gripten farklı olup; daha hafif seyreder ve aşağıdaki tabloda grip ve soğuk algınlığının farkları belirtilmiştir.

 

Belirtiler ve Bulgular     

Grip

Soğuk Algınlığı/Nezle

Hastalığın Başlangıcı Hastalık ani başlar. Yavaş başlangıçlıdır.
Ateş/Titreme Ateş sık görülür ve 38 derecenin üzerindedir. 3-4 gün devam edebilir. Ateş nadiren görülür.
Öksürük Sık görülür, şiddetlidir. Daha az görülür, hafif veya orta şiddettedir.
Baş ağrısı Belirgindir Nadirdir ve Hafiftir.
Kas Ağrısı Sıklıkla görülür ve genellikle şiddetlidir. Hafif ağrı görülebilir.
Kırgınlık ve Halsizlik Sıklıkla görülür ve şiddetlidir. 2-3 hafta sürebilir. Çok hafiftir.
Burun Akıntısı Bazen görülür. Sıklıkla görülür.
Hapşırma Bazen görülür. Sıklıkla görülür.
Boğaz Ağrısı Bazen görülür. Sıklıkla görülür. Genellikle ilk belirtidir.

 

Çoğu hasta herhangi bir tıbbi tedavi almadan bir haftada iyileşir. Fakat risk grubunda olan kişilerde hastalık ciddi ve ağır seyredebilir ve hatta ölüm görülebilir. Bu nedenle risk grubundaki kişiler erken dönemde (hastalık başladıktan sonraki 24 ile 48 saat arasında) hekime başvurmalı ve antiviral tedavi almalıdır. Bu ilaçlar; tıpkı antibiyotikler gibi hekim tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar, bebek, gebe ve emziren anneler, çocuklar ve ileri yaştaki hastalar da dâhil olmak üzere hekim tarafından verildikten sonra kullanılmalıdır. İlaçlar, hekimin önerdiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır. Hekim tarafından kullanılması uygun bulunup reçete edilen bu ilaçlar hastaneler, toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlığı merkezlerinde de ücretsiz olarak Bakanlığımız tarafından sunulmaktadır. Vücuttan su kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketimi gerekir. Antibiyotiklerin grip ya da soğuk algınlığı tedavisinde herhangi bir yararı yoktur. Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Advertisement

Hasta kişiler ne yapmalıdır:

  • El yıkama ve kişisel hijyen önlemleri gripten korunmada en önemli yöntemlerdendir.
  • Hasta kişiler hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır.
  • Risk grubundaki kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.
  • Hasta kişilerin sağlık kurumlarına ve kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldıklarında maske takmaları, hastalığın diğer kişilere bulaşmasını engellemektedir.
  • Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalıdır. Eğer mendil yok ise kolun iç kısmı kullanılarak ağız ve burun örtülmelidir.
  • Hasta olanların kalabalık ortamlarda bulunmamaları, evden çıkmamaları ve evde istirahat etmeleri hastalık bulaşmasının önüne geçmek için önemlidir.
  • Hasta kişilerin bol sıvı tüketmeye özen göstermesi, beslenmesine dikkat etmesi, özellikle taze sebze ve meyveleri tüketmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir