Cilt Tonunuza Uygun Makyaj Seçimi

0 1

Makyaj renklerinizi moda stil ve mevsime göre belirlemelisiniz. En son çıkan renkler size uygun olmayabilir. Eğer cilt tonunuza göre iyi bir renk seçerseniz profesyonel bir makyaj elde edebilirsiniz.

  1. Cilt Tonunuzu Belirleme

Beyaz bir gömlek giyin ve aynaya bakın. Sarı ışık veya floresan gibi cildinizden yansıyacak doğal veya akkor ışık olduğundan emin olun.  Cildiniz sarı-kırmızı gibi görünüyorsa sıcak ten; mavi-pembe görünüyorsa güzel cilt tonlarıdır.. Temelde iki cilt tonu vardır, sıcak ve serin. Cilt tonunuzu tespit ettiyseniz şimdi makyaj renklerini seçelim.

  1. Cildinizin Rengini Değerlendirin

Adil, orta veya daha karanlık cilt tonunuza siz kara vereceksiniz. Unutmayın aynı cilt rengine sahip insanlar aynı cilt tonuna sahip değildir. Örneğin serin tenli biri açık tenli veya sıcak tonda olabilir. Bu ayrım etnik ve genetik özelliklere bağlıdır. En yakın kategoriyi seçmek için bir renk paleti size yardımcı olacaktır.

  1. Fondöten Sürün

Tam olarak cilt renginize eşleşen bir fondöten seçin. Yaz aylarında biraz daha koyu olmasına rağmen yaz-kış fondöten seçmeniz gerekebilir.

Cildinize farklı fondötenler deneyin, test etmek için alt yanak ve çene kemiği üzerinde deneyin. Eğer soğuk bir cilt tonunuz varsa mavi ya da pembe tonları seçiniz. Sıcak bir cilt tonu için sarı tonlu fondöten seçin. Cildiniz koyu ise fondötenin sizi solgun göstermediğinden emin olun. Eğer öyleyse farklı bir renk veya sarı tabanlı bir deneyim yapın.

  1. Allık

Cilde uyum sağlayacak tamamlayıcı bir allık seçin. Allık yanakları vurgulamak için kullanılır ve cilt tonu aralığında kurnaz bir çizgi kullanmalısın. Koyu tenli insanlar sıcak ten tonları, soğuk cilt tonları ise portakal-bronz tonlarda allık seçmeli. Orta tenli cilt tonları ise kayısı, mercan ya da şeftali tonlu allık kullanmalısınız.

  1. Göz Farı

Cildinizin tonunu tamamlayan göz rengini öne çıkaran bir göz farı seçin. Sıcak cilt tonu olan insanlar yeşil, kahverengi altın ve pembe gibi altın rengi bir göz farı kullanabilir. Eğer soğuk bir cilt tonunu sahipseniz mavi, gri, gümüş, pembe ver erik rengi seçin. Koyu cilt tonunda ise daha karanlık, daha cesur bir göz farı seçin.

  1. Ruj Seçimi

Ruj rengini belirlemek için önce beyaz bir kağıt üstünde deneyin. Sıcak tonlu bir cilde sahipseniz sıcak kırmızı, kahverengi ya da şampanya gibi uçuk tonları tercih edin. Soğuk tonlu ciltlerde ise mor, gül ve pembe tercih edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.