Çocuk Gelişiminde Yapılan Hatalar

0 1

Annelerin en değerli varlıkları olan çocukları için her daim her şeyin en iyisini düşündüklerini biliyoruz. Fakat farkında olmadan yapılan hatalar çocuğun gelişiminde ve büyümesinde düşündüğünüzden daha fazla zararlı etkiler bırakabilir. Bu yazımızda bazı doğru bilinen yanlışlarla, yapmamanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Yeni anne olmuş kişilerin en büyük korkusudur bebeğinin aç olması ya da bebeğini doyuramamak. Hal böyle olunca sütünün yetmediğini düşünen annelerin ilk hamlesi de bebeği mamayla beslemek oluyor. Bebeğe anne sütü yeterken mamayla beslemek oldukça gereksiz bir tavırdır. Oysa sütün bebeğe yetip yetmediğini anlamak çok kolaydır.

Eğer bebek 1 gün içinde altını en az 5-6 kere ıslatıyorsa anne sütü ona yeterli geliyor ve bebek doyuyor demektir.  Anne sütünün yetersiz geldiğine ancak bir çocuk hastalıkları uzmanı karar verebilir ve mamaya başlamanız gerektiğini o söyleyecektir.

Bebek doğduğunda anne sütünün hemen gelmemesi bebeğin bir miktar zayıflamasına ve bunun sonucunda da sarılık olmasına neden olabilir. Yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanan bu durumda bebeklere şekerli su verilmesi yönünde bir inanış vardır.

Bu inanış kesinlikle yanlış olmakla birlikte bebeğin beslenme düzeninde şekere kesinlikle yer yoktur. Şekerli su bebeğin böbreklerini gereksiz yoracak ve fayda sağlamaya çalışırken ona zarar vermeniz neden olacaktır.

Yine çocuk gelişiminde yapılan en büyük hata ve yanılgı şişman çocuğun sağlıklı olduğu yönündedir. Bu kesinlikle yanlış bir inanıştır. Şişman çocuk değil düzenli ve dengeli beslenen çocuk sağlıklıdır.

Yemek yeme konusunda zorlanan çocuklar ilerleyen yıllarda obezite sorunuyla karşı karşıya kalabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.