Hamileyken Alınması Gereken Vitaminler

0 1

Hamilelik, uzun ve zor bir süreçtir ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok durum bulunmaktadır. Bunların başında beslenme düzeni ve hamileyken alınması gereken vitaminler & mineraller gelmektedir. Hem anne adayının sorunsuz bir hamilelik süresi yaşaması hem de bebeğin gelişiminin sağlıklı olması açısından düzenli olarak mineral ve vitamin alımı çok önemlidir. Özellikle C vitamini ve B6 Vitamini alımı hamilelik süreci için çok önemli olmaktadır.

B6 Vitamini

İlk olarak hamilelik süresinde B6 vitamini kullanımından bahsedelim. B6 vitamini özellikle hamilelikteki bitmek bilmeyen mide bulantıları için oldukça yararlı olmaktadır. Düzenli olarak B6 vitamini kullanarak mide bulantılarınızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca B6 vitamini kolesterolün düzenlenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Kolesterolün düzenlenmesi ile kalp de güçlenir. Kalbin güçlenmesi hem anne hem de bebek için çok sağlıklı olmaktadır. Pek çok hastalığın önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Eğer hamilelik döneminde B6 vitamini almak isterseniz düzenli olarak muz, patates, yumurta sarısı, ıspanak, bezelye, havuç, balık, buğday ve kepekli ekmek tüketmelisiniz. Hatta bu besinleri yemek düzeninize dahil ederseniz oldukça faydalı olacaktır. Özellikle beyaz ekmeğin zararlı olduğunu düşünürsek buğday ve kepek ekmeği hem B6 açısından hem de sağlık açısından yararlı olacaktır.

C Vitamini

Hamileyken alınması gereken vitaminlerden bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini en yararlı vitaminlerden bir tanesidir ve hamilelikte de büyük görevi bulunmaktadır. Hamileyken C vitamini alarak hem kendi sağlığınızı korur, hamileliğinizin daha kolay geçmesini sağlarsınız hem de bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkilemiş olursunuz. C vitamini ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça iyidir. Bağışıklık sisteminiz güçlendiği zaman enfeksiyonlara karşı daha dirençli olursunuz ve bu durum bebeğin gelişimini de sağlıklı yönde etkiler. Enfeksiyonlara karşı güçlü olmanız özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar. Eğer hasta olursanız da bağışıklık sisteminiz güçlü olduğu için hastalığı çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Hamilelikte C vitamini almak isterseniz bol bol taze meyve ve sebze yemelisiniz. Özellikle kırmızı meyveler, kivi, domates gibi besinler C vitamini açısından zengindir. Az önce B6 vitamininde de söylediğimiz gibi bahsettiğimiz besinleri düzenli olarak tüketirseniz sizin için çok yararlı olacaktır. Yani bu besinleri gerektiğinden az yerseniz hiçbir yararı olmamaktadır fakat fazla yerseniz de sizin ve bebeğiniz için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle hamileyken alınması gereken vitaminlerin belirli bir sınırı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.